Kolejny raz zachęcamy wszystkich młodych mieszkańców miasta do uczestnictwa w nowym konkursie Elbląskie Zielone Zadanie – w IV kwartale 2023.
Nasze zadania mają na celu przede wszystkim edukować. Oczami młodych fotografów poznajmy nasze miasto. Jednak, żeby nie było za prosto fotografii musi towarzyszyć historia.
Fot. https://pkwe.warmia.mazury.pl/wp-content/uploads/2022/06/Pleszka.jpg
W Polsce występuje około 350 gatunków ptaków, każdy z nich ma swoje wymagania siedliskowe związane z możliwością odpoczynku, zdobycia pokarmu, znalezienia partnera do rozrodu i odchowania piskląt.
Duża grupa to gatunki wyspecjalizowane, wymagające szczególnych wymagające szczególnych warunków. Te gatunki nie wytrzymują presji człowieka i zanikają, jak np. rzadkie dzięcioły: białogrzbiety i trójpalczasty, których występowanie zależy od obecności martwych drzew. Część gatunków cechuje szeroka tolerancja i dobrze radzą sobie w siedliskach silnie zmienionych. Niektóre z nich, jak jerzyki, kawki, gołębie czy pustułki nauczyły się gniazdować na miejskich osiedlach, gdzie wysokie bloki przypominają skalne urwiska, a parapety, gzymsy i otwory wentylacyjne pełnią rolę skalnych półek. Towarzyszą nam wróble, które budują gniazda w szczelinach budynków czy pod dachówkami, oraz bogatki, które potrafią założyć gniazdo w skrzynce na bezpieczniki elektryczne, w szlabanie, a nawet w słupku ogrodzeniowym! Dziś w wielu dużych polskich miastach nie spotyka się już pospolitych dawniej wróbli, a inne gatunki miejskich ptaków są coraz mniej liczne, jak np. jerzyki. Jest to efekt prac remontowych i ociepleniowych w czasie lęgów ptaków, kiedy to zaklejane są szpary i otwory wentylacyjne oraz wymieniane rynny służące ptakom jako miejsca do gniazdowania. Pamiętajmy, że wszelkie prace remontowe budynków powinny odbywać się w okresach pozalęgowych, a jeśli w trakcie remontu istnieje ryzyko płoszenia ptaków, inwestor musi uzyskać zgodę od Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Zadanie: Nagraj krótki filmik lub zrób zdjęcie ze spotkania z ptakami z terenów Wysoczyzny Elbląskiej.
Prosimy młodzież (powyżej 13 r. ż.) o nadsyłanie filmiku lub zdjęcia wraz z jego historią oraz: imieniem i nazwiskiem autora i nr telefonu kontaktowego do 30 czerwca 2024 r. na adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Zadanie – II kwartał 2024) lub listownie na adres Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Zadanie – II kwartał 2024).
Każda osoba, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 1 zdjęcie,nagranie
Zwycięzcę poznamy w lipcu 2024 r.