Elbląg pierwszym miastem w Warmińsko – Mazurskim z czerwonymi pojemnikami!

Dbałość o środowisko to konieczność, aby zaoszczędzić surowce naturalne i energię. Służy temu m.in. segregacja odpadów. Jednym z wyzwań są drobne zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne oraz baterie – produkujemy i zużywamy ich coraz więcej każdego roku. Od dzisiaj mieszkańcy Elbląga uzyskali skuteczne i wygodne rozwiązanie dostępne na wyciągnięcie ręki dzięki przystąpieniu miasta do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci.  


Smart Elbląg

Mieszkańcy od wielu lat coraz skuteczniej segregują odpady, korzystają z dedykowanych pojemników i PSZOK-u. Jednak wraz z rozwojem technologii, każdy z nas wykorzystuje coraz częściej urządzenia zasilane energią elektryczną – smarwatch, telefon, komputer, toster, suszarka do włosów itd. Drobne przedmioty, które po zużyciu – wymianie na lepszy model bardzo często trafiają do szuflady lub niestety do zmieszanych odpadów – a to zła droga i szkodliwa dla środowiska. Dlatego postanowiliśmy dać naszym mieszkańcom wygodne rozwiązanie – mówi prezydent Witold Wróblewski – które wpisuje się w ideę smart city, ale także miasta przyjaznego mieszkańcom i środowisku. Dzięki czerwonym pojemnikom liczymy, że każdy blisko swojego miejsca zamieszkania będzie miał okazję pozbyć się starego tostera lub nieużywanego telefonu komórkowego. Poprawi to bezpieczeństwo i pomoże efektywniej segregować odpady.

20 punktów segregacji elektrycznych śmieci

Ideą projektu jest stworzenie możliwości dla łatwego pobycia się drobnych elektroodpadów blisko domu i miejsca pracy, niejako przy okazji zabierzemy ze sobą stary toster czy popsutą myszkę do komputera i wrzucimy do czerwonego pojemnika. Jak podkreśla Robert Magolon pełnomocnik ds. projektu Elektryczne Śmieci działania prowadzone w Elblągu mają wiele zalet dla środowiska, a przede wszystkim są zupełnie bezpłatne i bezpieczne. 20 pojemników to nie wszystko, co oferuje projekt zaznacza, ponieważ do końca roku poza drobnym sprzętem mieszkańcy zupełnie bezpłatnie będą mogli oddać duży sprzęt wprost z domu – wystarczy, ze złożą takie zapotrzebowanie przez formularz internetowy https://elektrycznesmieci.pl/odbior/ lub zgłosić odbiór na infolinii 572-102-102. Odbiory realizowane są bardzo szybko w ciągu 72 godzin.

Edukacja ekologiczna

Dzięki temu, że partnerami projektu jest organizacja odzysku ERP Polska oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko elblążanie zyskają dostęp do nowoczesnych programów edukacyjnych. Paweł Palus z ERP Polska zaznaczył, że budowanie świadomości społecznej i wzajemnej odpowiedzialności za środowisko poprzez tak proste działania jak właściwa segregacja odpadów pozwala na skuteczne ograniczenie zanieczyszczeń i zminimalizowanie zużycia energii. Dla szkół z Elbląga istnieje dodatkowa możliwość włączenia się w ochronę środowiska przy jednoczesnej grywalizacji w ogólnopolski programie  Polska Stolica Recyklingu prowadzonym przez Fundację – dla zwycięskiej szkoły czeka nagroda w wysokości 50 000 zł. Prezes Fundacji Krzysztof Kieszkowski podkreślił, że celem działań edukacji ekologicznej jest mówienie w sposób ciekawy, często nieoczywisty o rzeczach oczywistych i prostych. Dlatego m.in. budujemy ule z recyklingu, rozgrywamy turnieje szachowe a także tworzymy Trash Art, aby zainspirować ludzi do efektywnego działania na rzecz środowiska.

Wykaz pojemników na Elektryczne Śmieci w Elblągu:

LP.

Ulica

1.

Chełmońskiego 6

2.

Mickiewicza 33

3.

Kościuszki 60

4.

Piechoty 13

5.

Robotnicza 92-94

6.

Jaśminowa 33

7.

1Maja 28/Mączna 1-2A

8.

Władysława IV 7

9.

Owocowa 3-5 

10.

Malborska 84

11.

Królewiecka 201

12.

Broniewskiego 14

13.

Saperów 14b

14.

Żyrardowska 65

15.

Nowodworska 11b

16.

Ogólna 54

17.

Płk. Dąbka 84

18.

Robotnicza 160

19.

Królewiecka 46

20.

Wiejska 18

21.

Kosynierów Gdyńskich 36-39

22.

Jaśminowa 20

23.

Brzeska 31

24.

Skrzydlata 54

25.

Dębowa 1 - Pętla

26.

Szarych Szeregów 3

27.

Szarych Szeregów 21

28.

Targowisko Miejskie ( przy wyjeździe w Robotniczą/Brzeską)