Zero Waste

Czy jest idea „Zero Waste”? W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego to „zero odpadów”. Nie brzmi to jak coś możliwego do osiągnięcia, jednak jeśli spojrzymy na to wyrażenie szerzej „waste” to także marnotrawstwo. Święta bez marnowania – to już brzmi znacznie lepiej!

Poniższa piramida przedstawia 5 najważniejszy zasad „Zero Waste”. Jest to hierarchia działań, których zachowanie ma na celu ograniczenie ilości produkowanych śmieci. Te zasady każdy z nas może wprowadzić w swoim domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:  https://baranowscy.eu/wordpress/wp-content/uploads/2017/12/interseroh.png

 

 

Refuse (odmawiaj)

Chodzi o to, żeby odmawiać zarówno sobie, jak i innym osobom rzeczy, których nie potrzebujemy np. plastikowych reklamówek na każdą marchewkę osobno

Reduce (ograniczaj)

W tym działaniu chodzi również o to, aby ograniczać ilość opakowań, reklamówek i innych przedmiotów, które są de facto już na wejściu odpadami. Warto również zastanowić się nad wyborem przedmiotów multifunkcyjnych.

Reuse (używaj ponownie)

Idziemy dalej  – już posiadasz jakiś przedmiot. Postaraj się więc użyć go najwięcej razy, jak to tylko możliwe. Naprawiaj zepsute sprzęty domowe, ceruj ubrania, noś buty do szewca, wykorzystuj drugą stronę kartki papieru, pakuj przedmioty w starą gazetę… można wymieniać bez końca. 

Recycle (przetwarzaj/poddaj recyklingowi)

Tu kluczowa jest prawidłowa segregacja oraz odpowiednie przygotowanie odpadu do recyklingu. Dobrze przygotowany odpad pozwala na zachowanie dobrej jakości surowca np. mokry papier wyrzucony z resztkami jedzenia nie nada się już do recyklingu.

Rot (kompostuj)

Korzystaj z pojemników  bio. Bioodpady to są najszybciej rozkładające się, naturalne śmieci, a koszt ich degradacji jest bardzo niski. Możesz również sam stworzyć swój kompostownik.

Powyższe zasady powstały w USA (ich autorką jest Bea Johnson) i rzeczywiście doskonale sprawdzają się w drodze do życia zero waste. Ważne jest, aby się starać. Pomyśl, jak bardzo można zmienić świat, gdyby tak jak Ty starał się każdy!

Zapraszamy do udziału w konkursie "Święta w duchu Zero Waste"!