Elbląskie Zielone Zadanie

 

Kolejny raz zachęcamy wszystkich młodych mieszkańców miasta do uczestnictwa w nowym konkursie Elbląskie Zielone Zadanie – w I kwartale 2023.

Nasze zadania w dobie pandemii mają na celu przede wszystkim edukować. Oczami młodych fotografów poznajmy nasze miasto. Jednak, żeby nie było za prosto fotografii musi towarzyszyć historia.

Fot. https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-01-23-Dzie%C5%84-bez-opakowa%C5%84-foliowych14.jpg

Zatem, co zamiast foliówki?

Wokół proponowanych alternatyw powstaje wiele kontrowersji. Z krytyką spotykają się na przykład opakowania wykonane z papieru Co prawda, łatwiej je przetwarzać i nieporównywalnie szybciej się rozłożą w środowisku naturalnym, jednak ich produkcja jest cztery razy bardziej energochłonna, 50-krotnie mocniej zanieczyszcza wodę oraz powoduje większe o 68 % zanieczyszczenie powietrza. A najważniejsze – uszczupla drzewostany: do produkcji 10 miliardów opakowań zużytych w Stanach Zjednoczonych w ciągu roku 1999 wycięto 14 milionów drzew. Być może przyszłość należy właśnie do takiego modelu społecznego, gdzie o opakowanie każdy klient zadba sam. Wzorce i pomysły możemy przywołać z czasów, kiedy o reklamówkę było trudno.

Zadanie: Nagraj krótki filmik lub zrób zdjęcie jak korzystasz z alternatywnego rozwiązania dla foliówki.

Prosimy młodzież (powyżej 13 r. ż.) o nadsyłanie filmiku lub zdjęcia wraz z jego historią oraz: imieniem i nazwiskiem autora, nr klasy, adresem szkoły i nr telefonu kontaktowego do 31 marca 2023r. na adres e-mail: zielone.pytanie@umelblag.pl (w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Zadanie – I kwartał 2023 – imię i nazwisko) lub listownie na adres Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg (z dopiskiem: Elbląskie Zielone Zadanie – I kwartał 2023).

Każda osoba, biorąca udział w konkursie może przekazać do konkursu tylko 1 zdjęcie, Zwycięzcę poznamy w kwietniu 2023 r. :)